You are currently viewing WebP – przyszłość grafiki internetowej

WebP – przyszłość grafiki internetowej

  • Post author:
  • Post category:Uncategorized
  • Post comments:0 Comments

Większość stron obecnie posiada, choć kilka zdjęć lub ilustracji. Każdy wpis na blogu urozmaicony jest zdjęciem głównym oraz grafikami bądź infografikami. Jest to ciekawe, ale niebezpieczne. Strony internetowe posiadają coraz więcej grafiki, ale klasyczne formaty plików graficznych (zdjęć i ilustracji) powodują, że strona staje się ciężka i wolno się wczytuje. Możemy je skompresować, wtedy natomiast mocno stracą na jakości, co spowoduje, że będą nieczytelne lub pojawi się pikseloza (widoczne piksele). Jest to powód, dla którego wciąż szuka się nowych rozwiązań, które mają to ułatwić. Jednym z nich jest WebP – nowy format graficzny plików, który pozwala na zapisanie pliku w wysokiej jakości (rozdzielczości), a jednocześnie zmniejszyć jego wagę w znaczącym stopniu.

Dlaczego .webp jest lepsze od .jpg?

Pliki z rozszerzeniem .webp powoli wypierają klasyczne formaty takie jak: .jpg, .png, czy .gif. Dlaczego? Ponieważ w wielu aspektach są lepsze.

  • Są lżejsze. Plik z rozszerzeniem .webp może być nawet o 35% lżejszy niż .jpg. Niektórzy uważają, że da się tę wagę zredukować nawet ponad o połowę. Dzięki temu strony są lżejsze i łatwiej się wczytują.
  • Mają wysoką jakość. Plik .jpg czy .png można zapisać tak, aby „ważył” kilkukrotnie mniej. Jednak pojawia się wtedy tak zwana kompresja stratna. Obraz traci na jakości i staje się nieczytelny. Pliki .webp są lekkie, ale wciąż mają wysoką jakość.
  • Są przezroczyste. To, czego brakuje plikom .jpg (choć mają to pliki .png), to przeźroczystość. W przypadku braku tła w obrazie .jpg (np. w modelu jakiegoś przedmiotu) po zapisaniu pliku pojawi nam się białe tło. Pliki .webp tego nie robią.

Leave a Reply