You are currently viewing Freelancing w IT – nowy trend?

Freelancing w IT – nowy trend?

  • Post author:
  • Post category:Uncategorized
  • Post comments:1 Comment

Freelancing i bycie freelancerem są pojęciami, które coraz częściej można spotkać na rynku pracy. Wiele osób rezygnuje z etatu na rzecz własnej działalności lub pracy na umowy zlecenie lub o dzieło, poświęcając stabilność zatrudnienia na rzecz wpływu na zarządzanie swoim czasem i możliwości decydowania o realizowanych projektach. IT jest przykładem branży, w której freelancing rozwija się bardzo szybko.

Zostać freelancerem

Freelancing najlepiej rozwija się w branżach, które wymagają od pracownika nieszablonowego podejścia do pracy, kreatywności, a zlecenia mogą być wykonywane zdalnie. Branża IT odpowiada takim założeniom, dlatego też coraz więcej osób decyduje się zostać “wolnymi strzelcami” i bardzo często nie żałują później swojej decyzji. Specyfika projektowa branży IT (duża ilość ludzi potrzebnych do wdrożenia rozwiązania, mała do administrowania nim) dodatkowo wzmacnia ten trend. Wiele firm chętniej wynajmuje pracowników zewnętrznych wyłącznie na czas prowadzenia projektu, unikając tym samym konieczności zatrudnienia ich na stałe i ponoszenia dodatkowych kosztów po zakończeniu projektu. Projekty outsourcowane są polem do popisu dla freelancera. Do działania na własną rękę zachęcają również zarobki (rzędu kilku tysięcy zł miesięcznie), uwarunkowane ilością prowadzonych projektów, umiejętnością znalezienia zleceniodawcy i popytem na określone umiejętności na rynku.

Znaleźć pracę?

W zakresie IT największym powodzeniem cieszą się usługi związane z programowaniem, grafiką komputerową oraz tworzeniem stron www. Poszukiwanie pojedynczych, drobnych zleceń z tych obszarów nie jest trudne – w internecie bez problemów można znaleźć wiele polskich i zagranicznych portali poświęconych freelancingowi, publikujących ogłoszenia poszukujących pracy i chcących ją zlecić. Po bardziej skomplikowane i wymagające projekty freelancerzy mogą się zgłosić do jednej z firm skupiających “wolnych strzelców”. Takie firmy współpracują z dużymi organizacjami, które chętnie korzystają z ich usług – firma poleca sprawdzonego freelancera, biorąc na siebie jednocześnie całą obsługę prawną, księgową oraz zajmując się newralgicznymi obszarami, takimi jak np. zapewnienie tajności informacji. Firma oferuje swój dobry wizerunek i pomoc w reklamie i promocji, freelancer otrzymuje zlecenie, a zlecający – pracownika o określonych, poszukiwanych kompetencjach.

co dalej?

Kryzys, cięcie kosztów przez firmy i szybki rozwój technologii umożliwiających pracę zdalną sprawiają, że freelancing będzie się szybko rozwijał. Freelancerami zostają głównie ludzie młodzi, dobrze wykształceni, ceniący sobie niezależność, optymistycznie patrzący w przyszłość. Biorąc pod uwagę kolejne pokolenia wchodzące na rynek pracy, a wychowywane z komputerem i poruszające się bez problemu w świecie nowych technologii, trend ten z pewnością będzie rósł. I podobnie jak postępująca wirtualizacja usług w internecie, może okazać się interesującą alternatywą dla stałej pracy etatowej.

This Post Has One Comment

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Leave a Reply